High School Sports News Sports Swimming and Diving

PVC swimming and diving championship results — High School Sports — Bangor Daily News — BDN Maine

PVC swimming and diving championship results — High School Sports — Bangor Daily News — BDN Maine

At UMaine, Orono

Women results

Swimmer of the Meet: McKayla Kendall (Bangor)

Bangor 281, John Bapst 194, Mount Desert Island 189, Ellsworth 183, Brewer 175, Previous Town 115, Orono 109, Hampden Academy, 62, Carlisle, 29, George Stevens Academy, 9, Foxcroft Academy, 8, Searsport, three

200 Yard Medley Relay:1, Bangor (Rachel Hand, Susanna Sellnow, McKayla Kendall, Ginny Hunt), 1:54.84. 2, Ellsworth (Kristy Barry, Caitlin MacPherson, Ellie Clarke, Miriam Nelson), 1:56.73. three, Brewer (Sydney Blain, Claire Warmuth, Caroline Blain, Adelaide Ross), 2:00.63. four, John Bapst (Dasha Herrington, Riley Satterfield, Sarah Dalton, Ana Dunn), 2:01.91. 5, Previous City (Abby Ketch, Teagan Blackie, Emily Ketch, Cathryn Archer), 2:03.09. 6, MDI (Adria Horton, Addy Smith, Mei Mei White, Daisy Granholm), 2:03.59. 7, Orono (Anna Drinkert, Maddie Culina, Daisy Drinkert, Nora White), 2:03.67. eight, Hampden (Sydney Jordan, Rachel Vine, Kaylee Mayo, Mikaela Shayne), 2:13.67. 9,Foxcroft (Reece McCarty, Olivia McCorrison, Abigail Henderson, Amy Waugh), 2:31.97. 10, Carlisle (Cassidy Coiley, Annicka Benson, Riley McNeal, Alexis Valenca), 2:36.63.

200 Yard Freestyle: 1, Maddie Huerth, Bangor, 2:05.16. 2, Madison Miller, John Bapst, 2:06.68. three, Emma Butterfield, Brewer, 2:07.02. 4, Ruby Brown, MDI, 2:07.60. 5, Miriam Nelson, Ellsworth, 2:13.05. 6, Cara Whitmore, Hampden, 2:19.01. 7, Noelle Killarney, John Bapst, 2:20.57. 8, Loren Genrich, MDI, 2:21.41. 9, Mei Mei White, MDI, 2:21.45. 10, Ana Neary, Orono, 2:21.51. 11, Cassidy Coiley, Carlisle, 2:21.95. 12, Kristen Moseley, Ellsworth, 2:22.29.

200 Yard IM: 1, Kristy Barry, Ellsworth, 2:18.73. 2, Rachel Hand, Bangor, 2:20.36. 3, Ginny Hunt, Bangor, 2:25.65. 4, Adelaide Ross, Brewer, 2:28.60. 5, Addy Smith, MDI, 2:30.31. 6, Olivia Overlock, John Bapst, 2:32.69. 7, Riley Satterfield, John Bapst, 2:34.13. 8, Claire Warmuth, Brewer, 2:35.64. 9, Anna Drinkert, Orono, 2:35.80. 10, Anna Naggert, MDI, 2:35.87. 11, Maddie Weston, John Bapst, :44.63. 12, Kelly Pellegrino, Bangor, 2:44.91.

50 Yard Freestyle: 1, McKayla Kendall, Bangor, 25.42. 2, Ellie Clarke, Ellsworth, 25.58. 3, Emily Ketch, Previous City, 26.13. four, Daisy Drinkert, Orono, 26.14. 5, Sydney Blain, Brewer, 26.51. 6, Dasha Herrington, John Bapst, 26.88. 7, Daisy Granholm, MDI, 26.96. 8, Ana Dunn, John Bapst, 27.41. 9, Maya Elkadi, Bangor, 28.51. 10, Lillian Frank, Ellsworth, 28.59. 11, Sydney Jordan, Hampden, 28.74. 12, Katie Hammer, Ellsworth, 29.43.

1 mtr Diving: (Finals) 1, Teagan Blackie, Previous City, 333.90. 2, Elena Springer, Ellsworth, 303.35. 3, Sarah Danby, Bangor, 278.05. four, Grace Kirkpatrick, John Bapst, 239.80. 5, Grace Milan, Brewer, 236.15. 6, Hallie Rockress, John Bapst, 229.55. 7, Rakiah Jaksa, John Bapst, 210.70. 8, Erica Desjardins, Bangor, 209.35. 9, Guilia Fodor, Bangor, 201.65.

100 Yard Butterfly: 1, McKayla Kendall, Bangor, 59.44. 2, Kristy Barry, Ellsworth, 1:03.62. three, Sarah Dalton, John Bapst, 1:06.81. 4, Claire Pellegrino, Bangor, 1:07.20. 5, Nora White, Orono, 1:07.43. 6, Caroline Blain, Brewer, 1:08.39. 7, Maria Saltysiak, MDI, 1:08.52. 8, Mei Mei White, MDI, 1:09.64. 9, Silvia Davids, Bangor, 1:12.26. 10, Sadie Sullivan, MDI, 1:13.30. 11, Zoe Eason, MDI, 1:15.60. 12, Katie Hammer, Ellsworth, 1:19.29.

100 Yard Freestyle: 1, Sydney Blain, Brewer, 57.13. 2, Emily Ketch, Previous Town, 57.64. three, Susanna Sellnow, Bangor, 57.85. 4, Ginny Hunt, Bangor, 58.52. 5, Ruby Brown, MDI, 58.66. 6, Daisy Drinkert, Orono, 58.77. 7, Miriam Nelson, Ellsworth, 59.40. 8, Adelaide Ross, Brewer, 1:00.38. 9, Ana Dunn, John Bapst, 1:00.89. 10, Abby Ketch, Previous City, 1:01.03. 11, Olivia Overlock, John Bapst, 1:01.49. 12, Abigail Donnelly, Searsport, 1:01.89.

500 Yard Freestyle: 1, Adria Horton, MDI, 5:34.41. 2, Madison Miller, John Bapst, 5:39.87. three, Emma Butterfield, Brewer, 5:44.17. 4, Maddie Huerth, Bangor, 5:46.29. 5, Caitlin MacPherson, Ellsworth, 5:46.30. 6, Nora White, Orono, 5:50.94. 7, Lillian Frank, Ellsworth, 6:09.48. 8, Ana Neary, Orono, 6:17.60. 9, Zoe Eason, MDI, 6:20.36. 10, Noelle Killarney, John Bapst, 6:21.39. 11, Maddie Weston, John Bapst, 6:21.55. 12, Kelly Pellegrino, Bangor, 6:21.58.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Ellsworth (Ellie Clarke, Caitlin MacPherson, Miriam Nelson, Kristy Barry), 1:43.99. 2, Bangor (Claire Pellegrino, Maddie Huerth, Maya Elkadi, McKayla Kendall), 1:48.68. 3, MDI (Daisy Granholm, Maria Saltysiak, Anna Naggert, Ruby Brown), 1:50.46. four, Orono (Maddie Culina, Anna Drinkert, Nora White, Daisy Drinkert), 1:50.64. 5, Previous Town (Mackenzie Saucier, Teagan Blackie, Abby Ketch, Emily Ketch), 1:51.18. 6, John Bapst (Sarah Dalton, Olivia Overlock, Riley Satterfield, Ana Dunn), 1:51.19. 7, Brewer (Allison Crawford, Claire Warmuth, Eve Daries, Emma Butterfield), 1:57.11. 8, Hampden (Mikaela Shayne, McKayla Poulin, Cara Whitmore, Rachel Vine), 1:57.76. 9, GSA (Fiona Allen, Laura Liu, Katie Forrest, Kacie Bond), 2:14.99. 10, Carlisle (Trinity St. Pierre, Alaina Quinlan, Ahlanda Engstrom, Afton Marker), 2:46.68.

100 Yard Backstroke: 1, Rachel Hand, Bangor, 1:02.65. 2, Ellie Clarke, Ellsworth, 1:02.76. three, Caroline Blain, Brewer, 1:04.92. four, Adria Horton, MDI, 1:05.97. 5, Dasha Herrington, John Bapst, 1:06.20. 6, Maria Saltysiak, MDI, 1:07.41. 7, Claire Pellegrino, Bangor, 1:08.41. eight, Teagan Blackie, Previous City, 1:09.15. 9, Abby Ketch, Previous Town, 1:09.75. 10, Anna Drinkert, Orono, 1:10.50. 11, Abigail Donnelly, Searsport, 12.05. 12, Cassidy Coiley, Carlisle, 1:12.28.

100 Yard Breaststroke: 1, Susanna Sellnow, Bangor, 1:10.28. 2, Rachel Vine, Hampden, 1:14.71. three, Caitlin MacPherson, Ellsworth, 1:15.94. four, Claire Warmuth, Brewer, 1:17.94. 5, Addy Smith, MDI, 1:18.22. 6, Maddie Culina, Orono, 1:18.52. 7, Riley Satterfield, John Bapst, 1:19.35. 8, Lilja Hanson, Ellsworth, 1:19.82. 9, Sadie Sullivan, MDI, 1:19.98. 10, Silvia Davids, Bangor, 1:23.41. 11, Makenzie Gomm, Previous Town, 1:24.63. 12, Laura Liu, GSA, 1:25.59.

400 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor (Maddie Huerth, Susanna Sellnow, Ginny Hunt, Rachel Hand), three:57.90. 2, MDI (Maria Saltysiak, Adria Horton, Addy Smith, Ruby Brown), 3:59.21. three, Brewer (Adelaide Ross, Emma Butterfield, Caroline Blain, Sydney Blain), 3:59.31. four, John Bapst (Sarah Dalton, Noelle Killarney, Olivia Overlock, Dasha Herrington), 4:08.08. 5, Previous City (Mackenzie Saucier, Kendra Diaz, Mikaela Kenny, Cathryn Archer), 4:31.29. 6, Hampden (Kaylee Mayo, McKayla Poulin, Sydney Jordan, Cara Whitmore), 4:34.94. 7, Carlisle (Cassidy Coiley, Alexis Valenca, Riley McNeal, Annicka Benson), 5:08.72. eight, Orono (Ana Neary, Heather Van Dolman, Francesca Bardazzi, Shannon Wu), 5:54.78.

 

Boys results

Swimmer of the Meet: Cameron LaBree (Hampden Academy)

Ellsworth 308, Mount Desert island 295, Bangor 167, Hampden Academy 155, Previous City 86.5, John Bapst 66, Washington Academy 62, Orono 50.5, George Stevens Academy 43, Searsport 34, Brewer 31, Foxcroft Academy 7, Carlisle 5

200 Yard Medley Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Sam Pelletier, Nick Partridge, Camden Holmes, Henry Scheff), 1:39.68. 2, Bangor ‘A’ (Fritz Oldenburg, Carson Prouty, Tate Scovil, Connor Prouty), 1:46.93. three, MDI ‘A’ (Zeke Valleau, Isaac Weaver, Amos Worth, Tyler Willis), 1:48.88. four, Hampden ‘A’ (Cameron LaBree, Matthew Vine, Chris Chaffe, Zach Steigert), 1:49.26. 5, Previous City ‘A’ (Colin Rutherford, Joseph D’Angelo, Jeremy Stoyell, Max Chapman), 1:53.99. 6, Washington Academy ‘A’ (Zain Fitzsimmons, Nick Luuring, Caleb Campbell, Aleks Mitrovic), 1:58.97. 7, John Bapst ‘A’ (Eli Doering, Lukas Norment, Colin Aponte, Brandon Aponte), 2:03.75. 8, GSA ‘A’ (Alex Yap, Franklin Sealander, Jeremiah Scheff, Randy Yan), 2:05.83. 9, Searsport ‘A’ (William Bradley, Thomas Bradley, Isaias Therio, Ellis Braga), 2:08.29. 10, Brewer ‘A’ (Aaron Lyon, Brendan Grover, Jacob Harper, Dillan Lee), 2:22.71.

200 Yard Freestyle: 1, Sean Hill, ELLS, 1:48.86. 2, Tyler Woodworth, MDI, 1:54.96. three, Beckett Markosian, ELLS, 1:58.05. 4, Amos Worth, MDI, 1:59.33. 5, Tyler Willis, MDI, 1:59.45. 6, Fritz Oldenburg, BANG, 2:00.69. 7, Jakob Archer, HAMP, 2:03.63. eight, Isaias Therio, SEARS, 2:08.08. 9, Sam Schleif, MDI, 2:09.56. 10, Noah Tibbetts, BREW, 2:11.12. 11, Lucas Fendl, ELLS, 2:11.37. 12, Dakota Grover, BREW, 2:13.75.

200 Yard IM: 1, Carson Prouty, BANG, 2:00.30. 2, Sam Pelletier, ELLS, 2:03.65. three, Nick Partridge, ELLS, 2:09.59. four, Ponce Saltysiak, MDI, 2:16.07. 5, Matthew Vine, HAMP, 2:20.14. 6, Brady Hand, BANG, 2:21.19. 7, Itai Boss, ORO, 2:21.53. eight, Ryan Ulichny, ELLS, 2:25.37. 9, Julian Partitions, MDI, 2:26.33. 10, Jacob Benson, MDI, 2:27.97. 11, Luiz Estacio, MDI, 2:31.04. 12, Caleb Campbell, WA, 2:34.49.

50 Yard Freestyle: 1, Camden Holmes, ELLS, 21.51. 2, Connor Prouty, BANG, 22.35. three, Henry Scheff, ELLS, 23.71. four, Brandon Aponte, BAPST, 23.77. 5, Colin Rutherford, OT, 24.03. 5, Andre De Lanee, ORO, 24.03. 7, Zach Steigert, HAMP, 24.48. eight, Isaac Weaver, MDI, 24.59. 9, Chris Chaffe, HAMP, 24.60. 10, Sam Mitchell, MDI, 24.66. 11, Carter Frank, ELLS, 24.78. 12, Jeremiah Scheff, GSA, 25.14.

1 mtr Diving: (Finals) 1, Sam Mitchell, MDI, 229.40. 2, Sam Slavin, BAPST, 170.30.

100 Yard Butterfly: 1, Cameron LaBree, HAMP, 53.88. 2, Liam Sullivan, MDI, 54.04. 3, Camden Holmes, ELLS, 54.13. four, Amos Worth, MDI, 59.73. 5, Zeke Valleau, MDI, 1:00.00. 6, Carter Frank, ELLS, 1:00.66. 7, Zain Fitzsimmons, WA, 1:01.50. eight, Brady Hand, BANG, 1:02.48. 9, Isaac Mains, MDI, 1:04.33. 10, Colin Aponte, BAPST, 1:04.47. 11, Tate Scovil, BANG, 1:05.20. 12, Noah Contreras, FOX, 1:06.88.

100 Yard Freestyle: 1, Carson Prouty, BANG, 48.21. 2, Tyler Woodworth, MDI, 50.94. 3, Henry Scheff, ELLS, 52.53. four, Brandon Aponte, BAPST, 52.97. 5, Ian Brenner-Simpson, ELLS, 53.51. 6, Andre De Lanee, ORO, 54.09. 7, Zach Steigert, HAMP, 54.17. 8, Jeremy Stoyell, OT, 54.18. 9, Chris Chaffe, HAMP, 55.45. 10, Hunter Clark, ELLS, 56.26. 11, Joris Korstanje, MDI, 57.97. 12, Sam Schleif, MDI, 58.18.

500 Yard Freestyle: 1, Sean Hill, ELLS, 5:05.80. 2, Liam Sullivan, MDI, 5:12.17. 3, Tyler Willis, MDI, 5:24.32. 4, Fritz Oldenburg, BANG, 5:28.86. 5, Cody Parker, MDI, 5:35.93. 6, Jakob Archer, HAMP, 5:46.28. 7, Julian Walls, MDI, 5:48.57. eight, Thomas Bradley, SEARS, 5:49.21. 9, Joshua Watson, BANG, 5:51.28. 10, Noah Tibbetts, BREW, 5:54.37. 11, Calvin Nelson, ELLS, 5:58.45. 12, Lucas Fendl, ELLS, 6:14.07.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Henry Scheff, Ian Brenner-Simpson, Nick Partridge, Sean Hill), 1:34.34. 2, MDI ‘A’ (Tyler Woodworth, Tyler Willis, Isaac Weaver, Liam Sullivan), 1:34.75. three, Hampden A (Chris Chaffe, Jakob Archer, Zach Steigert, Cameron LaBree), 1:35.48. four, Bangor ‘A’ (Brady Hand, Griffin Erb, Tate Scovil, Connor Prouty), 1:43.37. 5, GSA ‘A’ (Jeremiah Scheff, Franklin Sealander, Randy Yan, Alex Yap), 1:45.30. 6, Orono ‘A’ (Itai Boss, Mike Mooney, Kell Fremouw, Andre De Lanee), 1:46.68. 7, John Bapst ‘A’ (Lukas Norment, Colin Aponte, Brandon Aponte, Max Mason), 1:46.76. 8, Previous City ‘A’ (Alex Chapman, Joseph D’Angelo, Adam Regan, Caleb Braley), 1:47.75. 9, Brewer ‘A’ (Dakota Grover, Noah Tibbetts, Aaron Lyon, Dillan Lee), 2:00.43. 10,Foxcroft ‘A’ (Yao Li, Hunter Kemp, Triston Green, Noah Contreras), 2:01.76. 11, Washington Academy ‘A’ (Isaac Atkinson, Dominic Brown, George Albee, Bach Phung), 2:07.79.

100 Yard Backstroke: 1, Sam Pelletier, ELLS, 56.26. 2, Colin Rutherford, OT, 57.68. three, Zain Fitzsimmons, WA, 58.97. four, Beckett Markosian, ELLS, 59.90. 5, Connor Prouty, BANG, 1:02.06. 6, Zeke Valleau, MDI, 1:02.09. 7, Jeremy Stoyell, OT, 1:04.82. eight, Jason Bernaiche, CARL, 1:06.77. 9, Isaac Mains, MDI, 1:07.94. 9, Paul Briggs, MDI, 1:07.94. 11, Isaias Therio, SEARS, 1:08.11. 12, Jacob Benson, MDI, 1:08.28.

100 Yard Breaststroke: 1, Cameron LaBree, HAMP, 1:01.93. 2, Nick Partridge, ELLS, 1:02.71. 3, Isaac Weaver, MDI, 1:07.32. four, Matthew Vine, HAMP, 1:08.76. 5, Ian Brenner-Simpson, ELLS, 1:10.96. 6, Ponce Saltysiak, MDI, 1:11.20. 7, Itai Boss, ORO, 1:11.65. eight, Ryan Ulichny, ELLS, 1:12.04. 9, Franklin Sealander, GSA, 1:13.57. 10, Luiz Estacio, MDI, 1:15.64. 11, Calvin Nelson, ELLS, 1:15.89. 12, Thomas Bradley, SEARS, 1:16.16.

400 Yard Freestyle Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Sean Hill, Beckett Markosian, Sam Pelletier, Camden Holmes), 3:22.20. 2, MDI ‘A’ (Tyler Woodworth, Amos Worth, Ponce Saltysiak, Liam Sullivan), three:29.90. 3, Bangor ‘A’ (Fritz Oldenburg, Brady Hand, Griffin Erb, Carson Prouty), 3:38.49. four, Previous Town ‘A’ (Colin Rutherford, Caleb Braley, Max Chapman, Jeremy Stoyell), three:45.36. 5, Washington Academy ‘A’ (Aleks Mitrovic, Caleb Campbell, Nick Luuring, Zain Fitzsimmons), 3:58.60. 6, Hampden ‘A’ (Jakob Archer, Gavin Kearns, Steven Santiago, Matthew Vine), 4:03.50. 7, Searsport ‘A’ (Thomas Bradley, Ellis Braga, William Bradley, Isaias Therio), 4:17.10. eight, Brewer ‘A’ (Jacob Harper, Dakota Grover, Brendan Grover, Noah Tibbetts), 4:18.17. 9, GSA ‘A’ (Christopher Bennett, Oliver Wilson, Simon Huang, Carlos Dai), 5:27.16.

 

About the author

Moncler